2013 Results

——– 2013 results ——–

December 21 – A Positive Step 5k – Key West, Florida
Full results
Name         •       Time  •  Pace
Wally Bixby     21:10     6:50    First in age group
Elaine Bixby    24:16     7:50   Second in age group

December 14 – Kiawah Island Half Marathon
Full results
Name                •   10k split  •  Chip time  • Pace
Ellen Quinby     1:07:22         2:33:47         11:56

December 8 – Raleigh Rocks the Greenway Half Marathon
Full results
Name                                  Chip Time
Amy Willis-McLamb     2:13:57

December 7 – Mistletoe Half Marathon
Full results
Name              Chip Time      •  Pace
Joe Collins      2:16:54.487     10:27

November 28 – Skinny Turkey Half Marathon
Full results
Name                   Chip Time   •  Pace
Susan Smith        1:57:57            9:00  1st in age group
Robert Earhart  1:58:03            9:00
Vielka Allen        2:36:28           11:56

November 28 – Skinny Turkey 5K
Full results
Name                              Chip Time   Pace
Amy Willis-McLamb  29:33.56         9:32

November 28 – Gallop and Gorge 8K
Full results
Name                       Finish Time
Brad Shotwell        41:40.15
Amy Mock              43:26.90
Joan Boone             50:22.89  3rd in age group
Dawn Guttman      54:07.37
Jeannie Shotwell  54:57.41
Barbara Guttman 56:44.13

November 23 – Camp Chestnut Ridge 4-mile trail run
Full results
Name                        Finish Time   • Pace
Rebecca Brouwer  40:55.1              9:31
Courtney Doi           54:16.7              12:37

November 23 – Camp Chestnut Ridge 8-mile trail run
Full results
Name                            Finish Time   • Pace
Joshua Cox                   1:17:16.1           9:32
Kevin Edwards            1:17:40.6         9:35
Brad Shotwell              1:18:31.6          9:42
Denise Snyder             1:19:02.5         9:45  3rd in age group
Tori Williams Reid    1:45:16.3         12:59

November 16 – Charlotte’s Thunder Road Half Marathon
Full results
Name               Chip Time   Pace
Steven Gray    1:59:50            9:09  3rd overall of  87 early starters
Steven ran with a blindfolded runner who was raising awareness and funds for gene therapy research at the University of North Carolina at Chapel Hill
(http://www.thecharlotteweekly.com/news/2013/10/running-blind-toward-the-light/)

November 16 – Anthem Richmond Marathon
Full results
Name               10K Split     Half Split      20-mile split     Gun Time  Chip Time
Wally Bixby   47:52               1:40:57            2:37:33                  3:40:05       3:39:48
Sarah Roberts  53:29             1:58:33            3:08:53                  4:12:43        4:11:20
Courtney Baker  1:00:44    2:09:25            3:18:44                  4:21:10         4:17:37
Ryan Kerins      55:00            1:59:25            3:15:16                   4:26:01         4:23:57
Holly Howell   1:07:11           2:21:41            3:36:20                  4:49:35        4:43:03
Brad Shotwell  1:07:11          2:21:40            3:36:20                  4:49:36        4:43:04
Robert Earhart   56:24          2:05:47           3:31:21                   4:56:17         4:54:02

November 16 – American Family Fitness Half Marathon – Richmond, VA
Full results
Name             10K Split     Gun Time  Chip Time
Stacy Barca  59:28                2:19:00        2:12:44

November 16 – HCA Virginia 8K – Richmond, VA
Full results
Name                    Gun Time  Chip Time
Vince Barca             46:21          45:18
Jeannie Shotwell  53:49           52:49

November 10  – Outer Banks Marathon
Full results
Name                  Gun Time  Chip Time   Pace
Sandra Cooke    3:53:57        3:53:32            8:55
Debbie Corina   4:06:20       4:05:33            9:22
Jeff Walling        4:29:14       4:29:00          10:16

November 3 – City of Oaks Old Reliable 10K
Full results
Name     •                 Chip Time   •  Pace   •   Gun Time
Pam Saunders       1:02:20           10:02        1:03:02

November 3 – City of Oaks Marathon
Full results
Name   •                 Mile6.2   •  Mile13.1   • Mile20   • ChipTime  •    Pace   • GunTime
Veronica Allen    1:06:10      2:10:59        3:16:41      4:15:51             9:46       4:19:26
Melissa Hogan     1:16:05      2:46:42       4:27:43     6:06:53             14:00    6:10:13

November 2 – Indianapolis Monumental Marathon
Full results
Name                 10k        Half         Lasthm        30k         Time      Pace
Sue Proctor       1:09:48  2:33:26      3:10:55          3:53:43   5:44:21    13:09

November 2 – Reinhartsen Run 5K
Full results
Name                          Time
Paul Phillips                26:50.10
Elaine Bixby                27:16.85
Ellen Quinby               32:09.65
Carol Erb                      32:40.67
Dawn Guttman           33:47.91
Jenny Brownell          33:57.41
Barbara Guttman      34:57.66
Carrie Gumbrecht    35:47.66
Courtney Doi              36:27.91
Kathleen Colville      36:37.66
Jennifer Barber         37:37.66

October 26 – Beach 2 Battleship Half Ironman
Full results
Name •           1.2 mile swim • T1 •   56 mile bike • T2 •     13.1 mile run •  Total
Joe Voshell  40:10                    8:23   2:59:11              7:30   2:08:04               6:03:17

October 26 – Paws for the Cause 5K – Medina, OH
Full results
Name  Time Pace
Jeannie Shotwell  34:06.4  11:00

October 26 – American Tobacco Trail 10-Miler
Full results
Name  Chip Time Gun Time Pace
Joan Boone  1:44:12  1:44:19  10:26  1st in age group
Holly Howell  1:41:27  1:51:35  11:10
Brad Shotwell  1:41:27  1:51:35  11:10

October 26 – Greensboro Marathon
Full results
Name  Halfway Split 2nd half split Chip Time
Jack Mignosa  1:34:08  1:52:30  3:26:38
Susan Smith  2:09:58  2:07:13  4:17:11  1st in age group
Amy Willis-McLamb  2:26:12  2:30:11  4:56:24

October 20 – Myrtle Beach Half Marathon
Full results
Name  Gun Time  Chip Time Pace
Will Carver  1:54:57  1:49:07  8:20

October 20 – Soma Half Iron Triathlon
Name • 1.2 mile swim • T1 • 56 mile bike • T2 • 13.1 mile run • Total
Katie Gandee  44:22  4:12  3:24:34  5:08  2:36:53  6:55:07  1st in age group

October 20 – Bull City Race Fest Half Marathon
Full results
Name  Gun Time  Chip Time Pace
Wally Bixby  1:39:35   1:39:28  7:36
Denise Snyder  1:52:36  1:50:25  8:26
Ryan Kerins  1:53:00  1:52:44  8:36
Courtney Baker  1:56:59  1:55:51  8:51
Kari Wilkinson  1:59:04  1:56:00  8:51
Josh Cox  1:59:15  1:56:53  8:55
Kevin Edwards  2:00:26  1:59:38  9:08
Barbara Taylor  2:05:32  2:03:11  9:24
Caleb Baker  2:07:13  2:04:51  9:32
Mike Goddard  2:10:10  2:07:48  9:45
Tori Williams Reid  2:36:21  2:32:25  11:38
Jennifer Goddard  2:39:13  2:35:13  11:51
Deon Louw  2:39:29  2:36:04  11:55

October 20 – Bull City Race Fest 5 mile
Full results
Name  Gun Time  Chip Time Pace
Elaine Bixby  41:24  40:59  8:12
Joe Voshell  44:02  41:05  8:13
Tynita Edwards  45:36  44:48  8:58
Derek Waterhouse  46:54  44:04  8:49
Paul Phillips  50:19  48:56  9:47
Lynn Waterhouse  55:15  52:24  10:29
Laura Smith  1:01:22  58:33  11:43
Susan Smith  1:01:22  58:33  11:43

October 18-19  Tuna Run 200
Full results
Name  Team name Duration Pace
David Wintringham  Mid-Race Crisis  29:14:54  8:36
Veronica Allen  Moon Shiners… Always on the Run  33:52:57  9:58

October 13 – Ales for Trails 5k
Full results
Name  Time  Pace
Pam Saunders  29:31.5  9:31
Ellen Quinby  30:04.9  9:42

October 12 – Triangle Run/Walk for Autism 5K
Full results
Name  Chip Time  Gun Time Pace
Ellen Quinby   30:05  30:39  9:52

October 12 – Cannonball Run Half Marathon
Full results
Name  Gun Time  Chip Time Pace
Sarah Roberts  1:48:25  1:48:09  8:17
Steve Roberts  1:49:05  1:48:50  8:20

October 5 – Danville Half Marathon
Full results
Name  Time
David Wintringham  2:00:32
Bob Rankin  2:04:31
Sam Bronson 2:15:56  1st in age group
Victor Cardenas  2:34:34

October 5 – Carrboro 10K
Full results
Name  Time
Joe Voshell  48:38.98
Kari Wilkinson 51:42.47  2nd in age group
Joan Boone  1:05:26.22
Dawn Guttman  01:13:49.47
Barbara Guttman  1:13:50.21

September 28 Salem Lake 30K
Full results
Name  Time  Pace
Ryan Kerins  2:43:21  8:46
Holly Howell  3:16:24  10:33
Brad Shotwell 3:16:24  10:33
Joan Boone  3:29:39  11:15  1st in age group

September 28 Salem Lake 7 mile
Full results
Name  Time  Pace
Jeannie Shotwell  1:12:44  10:24

September 28 Triad 10 Miler
Full results
Name  Time  Pace
Josh Cox  1:23:59.5  8:24
Susan Smith  1:28:33.3  8:51  2nd in age group
John Vance  1:28:33.4  8:51
Amy Willis-McLamb  1:35:14.4  9:31
Tara Hackman  1:45:44.2  10:34

September 28 Triad 8K
Full results (Scroll down pass the 10 mile results)
Name  Time  Pace
Adriana Tavernise  50:32.6  10:10  1st in age group

September 21  Midtown Half Marathon
Full results
Name  Chip Time  Gun Time
Amy Henning  2:17:08   2:17:32

September 14 Mebane on the Move 5K – Mebane NC
Full results
Name •  Chip Time 
Kaden Gibbs  21:55.24   1st in age group and 5th overall
Danielle Gibbs 23:59.46  1st in age group and 2nd overall female
Elaine Bixby  24:06.46  2nd in age group and 3rd overall female
Samuel Bronson  26:58.99  1st in age group
Larry Knight  28:13.45  2nd in age group
Ryen Gibbs  30:14.98  1st in age group
Laura Smith  32:34.23

September 14 Mebane on the Move 10K – Mebane NC
Full results
Name •  Chip Time 
Jack Mignosa  38:19.95   1st Masters male and 3rd overall
Steven Gray  48:00.49  3rd in age group
Robert Earhart  49:08.99
Josh Cox  52:31.74
Susan Smith  53:17.99  1st Grandmaster female
Gary McCloskey  53:59.70
Kevin Edwards  54:10.95
Michael Goddard  54:18.99
Barbara Taylor   54:29.95
David Wintringham  56:29.25
Tynita Edwards  56:31.46
Paul Phillips  56:42.24
Nathan Caulder  58:01.74
Victor Cardenas  1:00:27.45
Joan Boone  1:02:53.45  1st in age group
Ellen Quinby  1:04:22.00
Jeanie Shotwell  1:04:23.49
Barbara Guttman  1:12:10.00  2nd in age group
Dawn Guttman  1:12:10.29

September 8 – Swim for Smiles Youth Triathlon – Chapel Hill, NCFull results
Name • 100 yard swim •  2.5 mile bike • 1K run • Total Time
Addie Reid  5:09   19:11  9:22   38:26

September 7 – Sunrise Ron on the Greenway 10K – Morganton, NC
Full results
Name •  Chip Time  •    Pace
Josh Cox   51:34.1  8:18  2nd in age group

August 17 – Pemberville 5 Miler – Pemberville OH
Full results
Name •  Gun Time •  Pace
Sarah Roberts  38:15  7:39
Lyndsey Meredith  49:37  9:56

August 11 – Chicago 10K
Full results
Name •  Gun Time
Ellen Quinby 1:08:06

August 10 – Mayo Lake Sprint Triathlon
Full results
Name •  750 meter swim  • 16 mile bike •  3.0 mile run •  Total
Katie Gandee  16:06.817   55:04.843  32:18.997  1:47:10  2nd in age group

July 4 – Brevard Firecracker 5K (in reality, about 3.6 miles)
Full results
Name •  Gun Time •  Pace •  Chip Time
Matt Schumacher  21:45   7:00  21:41  5th overall
Joe Schumacher  43:57  14:09  43:42
Alan Schumacher  1:03:38  20:29  1:03:20  (torn menicus)

July 4 – Four on the Fourth – Carrboro, NC
Full results
Name •  Gun Time •  Pace
Kari Wilkinson  31:51.35  7:58
Brad Shotwell   32:16.86  8:04
Heather Moore  34:05.10  8:31
Paul Phillips   34:29.87  8:37
Susan Smith   34:40.61   8:40  2nd in age group
Amy Willis-McLamb  35:55.84  8:59
Laura Smith   37:50.84   9:28
Lyndsey Meredith   38:27.09  9:37
Jeannie Shotwell   39:14.12   9:49
Joan Boone  40:12.11   10:03
Adriana Tavernise   45:00.59  11:15
Dawn Guttman  47:34.37   11:54
Barbara Guttman  47:34.60   11:54

MRC at 4 on the 4th

 

 

 

 

 

 

 

 

June 29 – Ultimate Runner – Winston-Salem, NC
Full results
Name •                 Mile  •    400M •  800M •    100M  •  5000M
Steven Roberts  5:45.6    59.2      2:40.9       12.65       24:31.0
Sarah Roberts   6:43.2     81.3       3:20.4       17:48      25:44.0

June 15 – Sappony 5K Trail Run – Roxboro, NC
Full results
Name •  Chip Time  •  Gun Time •  Pace
Will Carver  26:52  26:54  8:00
John Vance  28:51  28:54  9:18
Adriana Tavernise  34:10  34:13  11:01

June 15 – Guardians of the Hill 5K – Chapel Hill, NC
Full results
Name •  Gun Time
Amy Willis-McLamb  26:45.70

June 8 – Run Wild 5K! – North Carolina Zoo, Asheboro, NC
Full results
Name • Time
Jack Mignosa  18:48  2nd age group
Sherri Buckner  39:55
Michele Woodson  50:18

June 2 – Ironman 70.3 – Raleigh, NC
Full results
Name •  1.2 mile swim  • 56 mile bike •  13.1 mile run •  Total
Kari Wilkinson   41:21  2:56:43  2:17:13  6:05:19

June 2 – Conquer the Cove 25K – Roanoke, VA
Full results
Elevation profile
Name •  4 Gorge Time  •  Pace •  Finish Time  •  Pace •  Total Time
Jack Fessler  1:56:23.61  14:36  1:39:58.38  12:46  3:36:21.99  3rd in age group

June 1 – Warrior Dash – Huntersville, NC
Full results
Name •  Total time
Tabatha Newton  1:31:59.15

June 1 – Kerr Lake Triathlon – Henderson NC
Full results
Name •  1500 meter swim  •  transition  • 40K bike  •  transition•  10K run 
Tori Williams Reid  49:17  3:06  1:32:51  1:38  1:28:26  3:55:17

June 1 – Virginia Wine Country Half Marathon – Purcellville, VA
Full results
Name •  Gun Time  •  Chip Time •  Pace
Denise Synder  1:55:04  1:54:40  8:46
Rebecca Brouwer  2:17:43  2:16:31  10:26
Tracy Page  2:27:29  2:26:16  11:10
Jill Auditori  2:33:20  2:32:07  11:37

June 1 – This Race Blows 5K – Burlington, NC
Full results
Name •  Gun Time  •  Pace
Sandra Cooke  24:00 7:44  3rd in age group
Paul Phillips  24:23  7:51  2nd in age group
Chris Frandock  29:57  9:39
Anne Hodgens  34:03  10:58
Tara Pardini  35:38  11:28
Luisa Cesar  36:59  11:55
Jennifer Gunter  40:00  12:53
Lisa Gerringer  40:01  12:53

June 1 – Running of the Bulls 8K – Durham, NC
Full results
Name •  Gun Time  •  Chip Time •  Pace
Brad Shotwell  43:11   42:06  8:28
Susan Smith 44:20  43:15  8:42  1st in age group
Jeannie Shotwell  48:05  47:00  9:27
Joan Boone  50:53  49:12  9:54  3rd in age group
Tyler Lee  54:08  52:28  10:33

May 25 – Run for the Haw 5K – Graham, NC
Full results
Name •  Gun Time  •  Chip Time
Sarah Roberts  22:21  22:18  1st age group
Derek Waterhouse  22:31  22:26  3rd age group
Brad Shotwell 22:52  22:48  1st age group
Sandra Cooke  23:45  23:41  2nd age group
Courtney Baker  24:01  23:58  3rd age group
Linda Kroger  24:28  24:23
Charlie Kroger  24:28  24:24  2nd age group
Jeff Walling  24:47  24:43  3rd age group
Barbara Taylor  24:51  24:46  3rd age group
Holly Howell  24:59  24:54
John Vance 25:10  25:06  3rd age group
Susan Smith  25:28  25:21  1st age group
Jeannie Shotwell  26:35  26:29  3rd age group
Vielka Allen  27:09  27:02
Laura Smith  27:29  27:20  2nd age group
Larry Knight   27:36  27:28  1st age group
Lynn Waterhouse  27:58  27:53  2nd age group
Jennifer Goddard  27:59  27:54
Robin Williams  30:17  30:08
Elaine Bixby  30:19  30:10
Elizabeth Scoria  33:16  33:03  3rd age group
Jennifer Gunter 33:35  33:18
Christine Harris  36:44  36:30
Dawn Guttman  36:49  36:41
Barbara Guttman  36:50  36:40  3rd age group
Sherri Buckner  36:53  36:43
Carrie Gumbrecht  37:23  37:08  2nd age group
Sandra Brown  38:26  38:09  3rd age group
Eve McVey  41:50  41:33
Lynn Merrill  43:11  42:50

May 25 – Run for the Haw 10K – Graham, NC
Full results
Name •  Gun Time  •  Chip Time
Jack  Mignosa  37:01  36:58  1st overall
Jill Fricke  45:36  45:34  1st overall female
Kari Wilkinson  47:49  47:43  1st age group
Robert Earhart  48:11  48:06  1st age group
Ryan Kerins  48:30  48:27  1st age group
Richard Kohrman  49:51  49:43  1st age group
Paul Phillips  51:17  51:11  1st age group
Bob Rankin  52:14  52:08  2nd age group
Amy McLamb-Willis  55:05  54:56  2nd age group
Stephanie Rankin  56:32  56:25  1st age group
Sue Proctor  57:13  57:10  1st age group
Joan Boone  1:00:25  1:00:15  2nd age group

May 19 – Rite Aid Cleveland Half Marathon – Cleveland OH
Full results
Name •  Chip Time  •  Clock Time •  Pace
Brad Shtowell  2:19:57  2:27:41  10:40
Jeannie Shotwell 2:19:58  2:27:42  10:41

May 19 – Marine Corps Historic Half Marathon – Fredericksburg VA
Full results
Name •  Chip Time  •  Clock Time •  Pace
Robert Earhart  1:57:07  1:58:23  8:56

May 18 – Run at the Ridge 5K – Hillsborough, NC
Full results
Name •  Chip Time
Pam Saunders  32:20.63
Kim Ferguson  32:22.87

May 18 – FS 50 Triathlon – Washington NC
Full results
Name •  1 mile swim •   44 mile bike •   5 mile run • total time
Tori Williams Reid  57:42.193   2:53:14.703  1:12:26.137  5:09:09

May 18 – Run for Peace – Raleigh, NC
Full results
Name •  Gun Time
Paul Phillips 24:14  3rd in age group

May 11 – Great Glow Run 5K – Raleigh, NC
Full results
Name •  Chip Time
Brad Shotwell  29:13
Jeanie Shotwell  29:15

May 11 – Got Grit 5K – Hillsborough, NC
Full results
Name •  Gun Time
Sam Bronson  28:18  2nd age group
Larry Knight  29:32  2nd age group
Addie Reid  43:02
Tori Williams Reid  43:03

May 4 – Philosopher’s Way 7K Trail Run – Chapel Hill, NC
Full results
Name •  Time
Tori Williams Reid  53:22.1

May 4 – Carry Your Cross 5K – Greenville, NC
Full results
Name •  Gun Time Pace
Tabatha Newton  42:05  13:33

May 4 – New River Marathon – Todd NC
Full results
Name •  Gun Time • Pace •  Chip Time
Jeff Walling  4:29:41  10:18  4:29:22
Amy Willis-McLamb  5:06:21  11:42  5:06:00
Joan Boone  5:10:02  11:50  5:09:42  1st age group

May 4 – New River Half Marathon – Todd NC
Full results
Name •  Gun Time • Pace •  Chip Time
Veronica Allen  1:57:40  8:59  1:57:28
David Wintringham  1:59:16  9:07  1:59:02
Nathan Caulder  2:21:57  10:51  2:21:43

May 4 – Piedmont Community College 5K TriFunAthon – Roxboro, NC
Full results
Name •  Chip Time (Race was 3.3 miles)
Will Carver24:44  1st in age group
Paul Phillips  24:55 1st Masters men
Barbara Taylor  25:57 1st overall female
Holly Howell 26:22  1st in age group

April 28 – Iron Girl Half Marathon – Columbia, MD
Full results
Name •  Chip Time
Megan Squire   2:01:48 (PR)

April 27 – St. Jude Country Music Marathon – Nashville, TN
Full results
Name •  Chip Time
Jimmy Riley  3:37:27

April 26 – Dogwood Festival 5K – Mebane, NC
Full results
Name •  Gun Time
Jack Mignosa  17:44.9   2nd overall
Kaden Gibbs   21:53.6  1st age group
Jill Fricke  22:28.9   2nd overall female
Sarah Roberts   22:46.8  1st age group
Robert Earhart   23:09.3  3rd age group
Richard Kohrman   23:11.60  2nd age group
Ryan Kerins  23:53.4
Danielle Gibbs   24:02.5  2nd age group
Paul Phillips   24:27.8
Jeff Walling   24:54.9
Barbara Taylor   25:23.4  1st age group
Larry Knight   28:11.7  1st age group
Sam Bronson   28:20.4  3rd age group
Jeannie Shotwell   28:44.9
Lyndsey Meredith   29:19.8
Shawn Gibbs   30:24.7
Robin Williams   32:14.3
Jill Tichy   32:47.8
Carol Erb   33:27.8
Elizabeth Sciora   33:46.5
Kate Mullaugh   33:46.7
Carrie Gumbrecht  35:50.4
Christine Harris   37:14.1
Julie Adams   37:28.1
Sherri Buckner   38:00.5
Barbara Guttman   38:45. 5  1st age group
Dawn Guttman   38:45.5
Marc Reid   38:47.7
Jennifer Gunter   39:34.9
Julie Gunter   39:35.0
Sandra Brown   39:42.8
Eve McVey   42:00.3

April 21 – Race for the Planet 5K – Wilmington, NC
Full results
Name •  Chip Time • Pace  • Age Group
Kim Ferguson  30:20  9:50  5/18
Pam Saunders  30:20  9:50  6/18

April 20 – Tar Heel 10 Miler – Chapel Hill, NC
Full results
Name •  Chip Time • Chip Pace• Laurel Hill time
Courtney Baker  1:26:15  8:38   7:21
Kevin Edwards  1:27:12  8:43   7:59
Paul Phillips  1:30:07  9:01   7:32
Caleb Baker  1:30:39  9:04  8:41
Heather Moore  1:32:22  9:14   7:43
Gary McCloskey  1:32:24  9:14  7:44
Amy Mock  1:32:32  9:15  8:09
Susan Smith  1:40:15  10:02  7:51
Tynita Edwards  1:40:36  10:04  9:13
Amy Willis-McLamb  1:41:08  10:07   8:52
Joan Boone  1:43:12  10:19   9:40
Vielka Allen  1:43:13  10:19   11:26
Sue Proctor  1:48:58  10:54  9:51
Jeannie Shotwell  1:49:10  10:55
Tori Williams Reid  1:50:14  11:01  9:56

April 20 – Fleet Feet 4 Miler – Chapel Hill, NC
Full results
Name •  Chip Time• Chip Pace• Laurel Hill time
Kathleen Colville  44:49  11:12   9:50
Tara Hackman  45:30  11:22   9:33
Kimberley Main  46:48  11:42   9:50

April 14 – Whidbey Island Marathon – Anacortes, WA
Full results
Name • Chip Time  • Pace
Susan Smith  4:46:13  10:55   3rd in age group

April 14 – Run Raleigh Half Marathon – Raleigh, NC
Full results
Name • Chip Time
Robert Earhart  1:56:06
Holly Howell   2:05:45
Brad Shotwell   2:05:45
Jeannie Shotwell   2:23:48

April 13 – TaTa Trot 5K – Burlington, NC
Full results
Name • Chip Time
Jennifer Gunter  35:04.52
Lisa Gerringer  35:37.51
Carrie Gumbrecht  37:24.04
Julie Gunter  40:42.27

April 13 – Young Life 5K Splatter Run – Burlington NC
Full results
Name • Chip Time • Pace • Age Group
Pam Saunders  31:06   10:01  6/45
Kim Ferguson  31:12  10:03  7/45

April 12 – Don’t get Yosef Frozen 5K – Appalachian State University
Name • Chip Time
Laura Smith  27:50

April 6 – Great Human Race 5K – Durham NC
Name • Chip Time
Jeannie Shotwell  31:21

April 6 – Gate City Half Marathon – Greensboro, NC
Full results
Name • Chip Time
Robert Earhart  1:53:15
Bob Rankin  1:59:58

March 17 – Tobacco Road Marathon – Cary NC
Full results
Name • Chip Time • Pace
Jack Mignosa  2:54:50  6:40  2nd in Masters and 12th overall
Joan Boone  4:50:13  11:05  1st in age group
Ryan Kerins  4:53:37   11:12

March 17 – Tobacco Road Half  Marathon – Cary NC
Full results
Name • Chip Time • Pace
Jill Fricke  1:41:56  7:47
Jimmy Riley  1:44:45  8:00
Jeff Walling  1:56:21  8:53
Bob Rankin  1:57:45  8:59
Gary McCloskey  2:09:51  9:14
Heather Moore  2:09:58  9:14

March 17 – Quintiles Wrightsville Beach Half Marathon
Full results
Name • Chip Time • Pace
Kari Wilkinson  1:47:14  8:12   1st in age group

March 17 – Quintiles Wrightsville Beach Marathon
Full results
Name • Chip Time • Pace
Robert Earhart  4:44:05  10:53

March 17 –  The Yuengling Shamrock Marathon – Virginia Beach VA
Full results
Name • Chip Time • Pace
Derek Waterhouse  3:59:58  9:10

March 16 – Rock ‘n’ Roll USA Half Marathon – Washington DC
Full results
Name Time Pace
Brad Shotwell  1:52:46  8:37
Jeannie Shotwell  2:20:43  10:44

March 9 – Azalea Triathlon – Wilmington NC
Full results
Name • 300 yd swim • transition • 10 mile bike • transition • 5K run • Total time
Katie Gandee           5:55  3:38  30:26  1:46  26:57  1:08:41  – 2nd in age group
Tori Williams Reid 7:36  3:50  30:31  1:55  33:33  1:17:23

March 2 – St. Paul Village Community 5K
Full results
Name • Time
Addie Reid   43:03.84  1st place 9 and under female
Tori Williams Reid  43:03.65

March 2 – Florence Forth 10-miler
Full results
Name • Finish Time • Pace
Brad Shotwell    1:22:42.60  8:16
Jeannie Shotwell   1:40:13.68  10:01

February 24 – Disney Princess Half Marathon
Full results
Name • Chip Time • Clock Time • Pace
Jeannie Shotwell 2:31:21   2:46:23     11:33
Brad Shotwell 2:31:21   2:46:23     11:33

February 23 – Shamrock N’ Run 5K (closer to 5.5K)
Full results
Tori Williams Reid     34:32.38

February 10 – Valentine’s Day Massacre Marathon Relay (Run 4 Relay)
Full results
Overall Place • Team Name • Overall Chip Time • Pace • Team Members

8 Beauty and the Streak 3:02:05 6:57/M
Courtney Baker, Jack Mignosa – 1st place 2-person coed team

27 Smaller and Taller 3:15:18 7:27/M
Garret Allen, Veronica Allen 2nd place 2-person coed team

47 MRC – Mebane Masters 3:23:12 7:45/M
Richard Kohrman, Derek Waterhouse

49 Will Run for Hoodie 3:23:18 7:46/M
Rebecca Brouwer, Danielle Gibbs, Shawn Gibbs, Sarah Roberts

65 Dollar Tacos 3:33:58 8:10/M
Nathan Caulder, Deon Louw, Lester Pace, David Wintringham

72 Strong & Gifted 3:37:53 8:19/M
Monique Denis, Kevin Edwards, Tynita Edwards

78 MRC You Don’t Know Schmidt 3:40:46 8:26/M
Jennifer Goddard, Holly Howell, Sarah Schmidt, Brad Shotwell

83 Les Femmes Parcourt 3:43:15 8:31/M
Katie Gandee, Heather Moore, Laura Smith, Susan Smith

85 MRC 4 of a Kind 3:45:16 8:36/M
Amy Mock, Stephanie Rankin, Barbara Taylor, Lynn Waterhouse

88 MRC Team Robert 3:45:54 8:37/M
Robert Earhart, Bob Rankin

89 Running Wives of Orange County 3:46:58 8:40/M
Amy McLamb, Kari Wilkinson

106 Valentine’s Vixen 3:56:03 9:01/M
Lauri Daughtry, Jill Fricke, Staci Newlin, Julie Rachlin

107 Brouwer Team 3:57:16 9:03/M
Jaylen Aquilar, Anneke Brouwer, Ethan Brouwer, Kaden Gibbs, Logan Marine, Brannen Maxfield, Addie Reid, Zoe Roth 1st place team with more than 4 runners

123 MRC Brain Dead Duo 4:09:12 9:31/M
Bessie Mbadugha, Jeff Walling

127 King of Queens 4:16:56 9:48/M
Kim Ferguson, Kim Main, Paul Phillips, Pam Saunders

129 MRC Blood Sweat and Cheers 4:19:21 9:54/M
Victor Cardenas, Chris Frandock, Lisa Gerringer, Jennifer Gunter

134 Hickory Dickory Doc 4:29:34 10:17/M
Tori Williams Reid, Joyce Gandee, Sue Proctor, Corey Rice, Tammy Rice

January 20 – Disneyland Tinker Bell Half Marathon
Full results
Overall Place • Name • Age Group Place • Gender Place • Clock Time • Chip Time

327 Danielle Gibbs 43  227  1:53:28  1:53:23

January 19 – Little River Trail Run ¦ 10 Mile
Full results
Name • Time • Pace

Hendrik Joubert         1:36:03.5    9:36
Richard Kohrman         1:44:29.6   10:27 (2nd in age group)
Kevin Edwards   1:44:57.1  10:30
John Shotwell           1:45:20.8   10:32
Alan Schumacher         1:49:40.1   10:58
Caleb Baker             1:52:27.4   11:15
Jeannie Shotwell        2:16:33.4   13:39

January 19 – Little River Trail Run ¦ 7K
Full results
Name • Time • Pace

Tori Williams Reid      50:30.6   11:37

January 14 – Walt Disney World Marathon
Full results
Name • Chip Time • Clock Time • Pace

Lynn Briggs 5:17:36  5:39:19  12:07
Jim Meeks 6:24:34  7:01:37  14:41

Congratulations to Lynn Briggs for completing the Goofy’s Race and a Half Challenge. A 39.3-mile adventure held over two days, running the Half Marathon on Saturday, followed by the Marathon on Sunday.

January 13 – Walt Disney World Half Marathon
Full Results
Name • Chip Time • Clock Time • Pace

Lynn Briggs 2:26:24  2:50:19 11:10
Amanda Blankenship 2:34:20  2:52:40 11:46
Caroline Ketcham 2:38:07  2:56:28  12:04
Tammy Rice 3:10:25  3:28:45  14:31

January 1 – New Year’s Day 8K Run
Results

Finish • Name • Gender • Age • Time

42 Brad Shotwell  M 36  41:59
50 Hendrik Joubert M 56  43:31
56 Alan Schumacher M 55  44:34
91 Jeannie Shotwell F 37  54:11


FALL 2012 Race Results

December 1 – Rocket City Marathon
Full results

Alan Schumacher Gun time: 4:24:52 Chip time: 4:24:33

December 1 – Mistletoe Half Marathon
Full results

Wally Bixby – 1:39:53
Courtney Baker – 1:52:04
Brad Shotwell – 1:55:36
Jeff Walling – 1:57:15
Caleb Baker – 1:59:16
Mike Goddard – 2:01:32
Barbara Taylor – 2:01:33
Holly Hadgraft – 2:13:32
Jennifer Goddard – 2:16:42
Jeannie Shotwell – 2:26:21

November 4 – City of Oaks Marathon
Full results

Dean Forbes – 6.2 miles 57:45, 13.1 miles 1:57:32, 20 miles 2:58:35, chip time 3:57:53, gun time 4:00:23, pace 9:05 avg. mile

November 3 – Savannah Rock N Roll Marathon
Full results

Vince Barca – 5:11:39

October 27 – Color Me Rad

Race was untimed but looks like it was a lot of fun!

(l to r) Tyler Lee, Lynn Vo Stendler, Melissa Graham

October 27 – Monster Dash 5K & 10K (Graham, NC)
Full results 5K   Full results 10K

5K

Name • Sex/Age • Chip Time • Pace Award

ELAINE BIXBY  F38 23:55 23:52 7:42 1st in age group
SAMUEL BRONSON M69 28:11 28:09 9:05 1st in age group

10K

Name • Sex/Age • Chip Time • Pace Award

DAVID WINTRINGHAM  M48 49:35 7:591st overall, 1st male
BESSIE MBADUGHAF 3753:07 8:33 •  3rd overall, 1st female
MEGAN SQUIRE  F40 57:43 9:191st in age group
VICTOR CARDENAS M29 59:25 9:35 1st in age group
JENNIFER GUNTER F35 1:07:18 10:51 3rd in age group

October 27 – Danville Half-Marathon & 5K
Full results half-marathon Full results 5K

Half-marathon

Steven Gray 01:46:59 34M 8:10
BJ Condron 01:51:58 33M 8:32
Kevin Edwards 01:51:50 38M 8:32
Caleb Baker 01:56:39 36M 8:54
John B Shotwell 01:58:26 35M 9:02
Michael Goddard 02:10:30 31M 9:58
John Vance 02:12:01 44M 10:05
Paul Phillips 02:21:43 57M 10:49
Courtney Baker 01:52:54 30F 8:37 2nd in age group
Barbara Taylor 01:57:57 42F 9:00 1st in age group
Katie Gandee 02:11:57 17F 10:04 3rd in age group
Susan Smith 02:16:53 54F 10:27 2nd in age group
Holly Howell 02:20:20 30F 10:43
Jennifer Goddard 02:20:20 30F 10:43
Amy Willis-McLamb 02:28:13 35F 11:19
Jeanette Shotwell 02:28:33 37F 11:20

5K

Adriana Tavernise    00:33:39   40F 3rd in age group

 

October 21 – Ramblin Rose 5 mile
Full results

ALICIA TANNER   58:55.5   11:33
ADRIANA TAVERNISE  1:03:03.3   12:22

October 6 – Carrboro 10K

Bixby, Elaine 48:35.69
Phillips, Paul 54:42.44
Bronson, Jessica 58:47.44
Bronson, Samuel 59:28.43
Mock, Amy 1:00:08.93
Boone, Joan 1:01:39.19
Colville, Kathleen 1:08:44.70

September 30 – Bellingham Bay Half Marathon

Bib • Name • Age • Gender • Division • GunTime • NetTime • Pace

2216 Susan Smith • 54 • F • F50-54 • 02:09:35 • 02:08:18 • 00:09:48

September 29 – Akron Half Marathon

John Bradford Shotwell 1:52:23

September 29 – Retro Run 5K
Full results

Place • Bib No. • Name •Sex • Age • Gun Time • Pace

60 1971  DENISE SNYDER F 41 26:30 8:02
62 1972 MCKENNA SNYDER F 11 26:33 8:03
92 1869 ANNEKE BROUWER F 10 29:48 9:02
93 2901 ETHAN BROUWER M 8 29:49 9:02
95 1870 REBECCA BROUWER F 40 29:51 9:03